Po co ci kopia zapasowa?

6 sposobów na utratę fotografii, czyli po co ci kopia zapasowa zdjęć?

 

Jest kilka głównych sposobów na utratę swoich zdjęć. Skorzystaj z nich wszystkich, a prawie na pewno Twoje fotografie obrócą się w proch.

  • Nigdy nie rób kopii zapasowej zdjęć
  • Trzymaj fotografie na wielu nośnikach, w tym na starych płytach CD/DVD
  • Wynieś albumy na zdjęcia i koperty z odbitkami do piwnicy albo garażu
  • Korzystaj tylko z synchronizacji z chmurą bez dodatkowej kopii zapasowej
  • Upuść smartfon na schodach ruchomych (koniecznie szybką w dół)
  • Usuń kilka katalogów ze zdjęciami podczas szybkich porządków na smartfonie lub komputerze
Smartfon ze stłuczoną szybką. Przydałaby się kopia zapasowa zdjęć.
Kopia zapasowa zdjęć może nas uchronić przed utratą fotografii z zepsutego smartfona. Zdjęcie: Unsplash.

Mam nadzieję, że nie byłam zbyt przekonująca i jednak Ty wolisz ocalić swoje fotografie przed zgubą. Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie.

Polka mądra po szkodzie

Kilka lat temu straciłam pewną część swoich i rodzinnych zdjęć. Fotografie trzymałam wtedy w nieuporządkowanych katalogach w różnych miejscach. I tak, dodatkowo pechowo upuściłam telefon na schodach ruchomych szybką w dół. Metalowy ząbek schodów trafił dokładnie w miejsce pomiędzy zabezpieczającą szybką a ochronnym etui. Wyświetlacz przestał istnieć i nie mogłam dostać się do danych na telefonie. Przez chwilę myślałam, że straciłam wszystkie zdjęcia. A do dzisiaj nie dowiedziałam się, jakich zdjęć brakuje w naszej rodzinnej kolekcji po tamtym wydarzeniu. Całe szczęście te najważniejsze są nadal z nami.

Jeśli znajdujesz w tej opowieści siebie, wiedz, że jest dla Ciebie nadzieja. Ja teraz jestem już dużo mądrzejsza przed kolejną szkodą (bo że się zdarzy to pewne prędzej lub później). Moje zdjęcia są uporządkowane i mają swoje kopie zapasowe.

Wywoływanie odbitek jest jednym ze sposobów na przygotowanie kopii zapasowej zdjęć
Odbitki uporządkowane w pudełkach

Synchronizacja to nie to samo co kopia zapasowa zdjęć

Kopia zapasowa i synchronizacja są jak drogi jednokierunkowa i dwukierunkowa. W przypadku prawdziwej kopii zapasowej zdjęć pliki są tylko do niej wysyłane. Synchronizacja to z kolei droga dwukierunkowa. Nasze pliki są stale monitorowane i jeśli usuniesz plik z urządzenia, zniknie on z chmury i na odwrót. Więcej na ten temat w artykule 5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o synchronizacji zdjęć.

Twój dysk jest mniej trwały niż możesz przypuszczać

Specjaliści twierdzą, że nie warto mieć złudzeń co do trwałości dysków twardych w komputerach. Prędzej czy później się one zepsują. Może się to stać nawet za kilka minut. Taka awaria może spowodować całkowitą i nieodwracalną utratę wszystkich danych. I to niezależnie od kwoty przeznaczonej na odzyskanie danych. Dlatego właśnie organizacja The Photo Managers uczy: zacznij porządkowanie zdjęć od fotografii cyfrowych. Odbitki, jeśli nie przechowujesz ich w wilgotnej piwnicy, dadzą radę poczekać jeszcze jakiś czas. Ze zdjęciami cyfrowymi może nie być tak różowo.

Zniszczenie albo awaria sprzętu to jedno. Może się jednak też zdarzyć, że padniemy ofiarą ataku hakerskiego. Nasz komputer zostanie zablokowany, a hakerzy zażądają od nas okupu. I nie, to wcale nie jest aż tak mało prawdopodobne, jak może nam się wydawać. Wystarczy trochę nieuwagi.

Chcę jeszcze jednak podkreślić coś ważnego. Ten artykuł jest dla przeciętnego człowieka, który chce, by jego zdjęcia były bezpieczne. Jest mnóstwo zaawansowanych technicznie sposobów na tworzenie kopii zapasowych ważnych danych. Takie szczegóły i rozwiązania zostawiam jednak specjalistom np. Niebezpiecznikowi. U nich znajdziesz szczegółowe i bardziej zaawansowane informacje na temat kopii zapasowej danych i bezpieczeństwa swojego sprzętu.

Dysk zewnętrzny do przechowywania kopii zapasowej zdjęć
Dyski zewnętrzne do przechowywania kopii zapasowej zdjęć

Jak zabezpieczyć swoje fotografie

Drogę do dobrej kopii zapasowej zdjęć rozpisałam dla Ciebie w 3 krokach:

  1. Zabezpiecz zdjęcia przed hakerami
  2. Zapamiętaj i zastosuj zasadę 3-2-1
  3. Od razu zrób JAKĄŚ pierwszą kopię zapasową zdjęć
Wywołane odbitki mogą być sposobem na kopię zapasową zdjęć

Bonusowo mam też rewolucyjny sposób na kopię zapasową zdjęć cyfrowych.

1. Zabezpiecz zdjęcia przed hakerami

Do niedawna najważniejszą z zasad w tworzeniu kopii zapasowych było tworzenie kilku kopii plików. Zalecenia jednak uległy zmianie z powodu hakerów i rosnącej popularności ataków typu ransomware. W takiej sytuacji dane na naszym urządzeniu zostają zaszyfrowane, a hakerzy żądają okupu za ich odblokowanie.

Teraz główna zasada brzmi: przynajmniej jedna z Twoich kopii zapasowych powinna być zawsze offline. Jeśli masz kopię zapasową zdjęć na dysku zewnętrznym i chcesz ją zaktualizować – najlepiej zrób to bez połączenia z internetem, a zaraz po skopiowaniu nowych zdjęć ponownie odłącz dysk od komputera. W przypadku ataku hakerskiego jest szansa, że ta kopia nie zostanie zaszyfrowana i ocaleje.

2. Zapamiętaj zasadę 3-2-1

Przechowuj TRZY egzemplarze zdjęć na co najmniej DWÓCH różnych nośnikach. JEDNĄ z kopii zapasowych przechowuj w innym miejscu niż pozostałe.

kopia zapasowa zdjęć zasada 3-2-1
Kopia zapasowa zdjęć – zasada 3-2-1

TRZY: w niektórych źródłach napisane jest „trzy kopie danych”, ale chodzi tak naprawdę o oryginał i dwie kopie. Inaczej mówiąc trzy egzemplarze.
DWA: korzystamy co najmniej z dwóch różnych nośników danych na przykład – dysk komputera i chmura albo dysk komputera i dysk zewnętrzny.
JEDEN: jedna z kopii zapasowych powinna być w innym miejscu niż pozostałe – na przykład w biurze, w chmurze, u rodziny etc. Chodzi o zabezpieczenie przed pożarem albo włamaniem.

I tutaj dwie ważne uwagi. Pierwsza – dyski naszych komputerów, dyski zewnętrzne i inne sprzęty do przechowywania danych mają określoną, przewidywaną długość życia. Jeśli masz swoje sprzęty od kilku lat, koniecznie sprawdź, czy nie trzeba ich już wymienić. Wyobraź sobie sytuację, że ktoś zaszyfruje Ci Twój komputer i stracisz dostęp do zdjęć w komputerze i chmurze, a kiedy spróbujesz odzyskać je z kopii zapasowej z biura okaże się, że dysk zewnętrzny już nie działa. Szkoda narażać się na takie straty. Ja niedawno kupiłam nowy, drugi dysk zewnętrzny i zdziwiłam się, jak małe one teraz są i jak dużą mają pojemność.

Druga uwaga – kopia zapasowa w chmurze i synchronizacja z chmurą to dwie różne rzeczy. Jeśli masz zdjęcia na komputerze, które są synchronizowane z chmurą (w aplikacjach typu Zdjęcia Google albo One Drive), tak naprawdę masz tylko JEDEN egzemplarz zdjęć. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w artykule 5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o synchronizacji zdjęć.

Kilka przykładów, jak możesz przygotować swoje kopie zapasowe zdjęć:
– dysk komputera + dysk zewnętrzny offline + OneDrive;
– dysk komputera synchronizowany z OneDrive + katalog OneDrive niesynchronizowany z komputerem + dysk zewnętrzny offline;
– dysk komputera + dysk zewnętrzny w domu + dysk zewnętrzny w biurze/u rodziny.

3. Od razu zrób pierwszą kopię zapasową zdjęć

Po wykonaniu backupu według reguły 3-2-1 dane będą bezpieczne. Jednak najbezpieczniejsza kopia zapasowa to ta, którą utworzymy już teraz. Bez zastanawiania się nad zasadami i zaleceniami. Czekanie na wymyślenie pomysłowej strategii na kopię zapasową zdjęć może być niebezpieczne. Co się stanie, jeśli coś wydarzy się w okresie jej tworzenia? Pamiętaj, że nowa kopia zapasowa – nawet jeżeli jest wykonywana wyłącznie na płycie CD – jest najbardziej aktualną kopią zapasową. Zrób więc kopię swoich najważniejszych zdjęć od razu. Najprostsze sposoby?

  • Kopiujesz najważniejsze zdjęcia do folderu i wysyłasz spakowane w plik ZIP na swój adres e-mail / zapisujesz na dysku w chmurze.
  • Zapisujesz najważniejsze zdjęcia na kilku płytach DVD.
  • Zapisujesz najważniejsze zdjęcia na zewnętrznym dysku i zanosisz do biura / dajesz rodzinie .

Jest pewnie jeszcze z tysiąc sposobów na taką szybką kopię zapasową lepszą niż nic. Na pewno dasz radę dopasować ją do swojej sytuacji, a jeśli potrzebujesz porady napisz do mnie na blog@bankwspomnien.pl.

Kopia zapasowa zdjęć w postaci odbitek

Rewolucyjny pomysł na kopię zapasową fotografii

Skoro napisałam już o dyskach zewnętrznych i przechowywaniu w chmurze, warto dodać, że jest jedna, dość skuteczna i prosta metoda tworzenia kopii zapasowych zdjęć cyfrowych – wywoływanie ich. Odbitki przechowywane w mieszkaniu, a nie w piwnicy czy garażu, mają szansę przetrwać wiele lat. Niedawno miałam okazję mieć w rękach wspaniale zachowane odbitki z 1863 roku. Ważne, by nie były one przechowywane w miejscu, które mocno się nagrzewa albo na które pada słońce. Nawet jeden z ojców internetu, Vint Cerf namawia, by wywołać zdjęcia, na których nam zależy.

Odbitki i inne pamiątki fotograficzne jako dobra kopia zapasowa zdjęć
Odbitki i inne pamiątki fotograficzne są dobrą kopią zapasowa zdjęć

Na koniec mam ostatnią sprawę – specjalistyczne oprogramowanie. Kopię zapasową zgodnie ze sztuką najlepiej tworzyć przy użyciu specjalnego oprogramowania. Pozwoli ono najpierw stworzyć pierwszą pełną kopię zapasową, a potem kolejne – pełne, przyrostowe albo różnicowe. W dużym skrócie różnica między kopiami przyrostowymi i różnicowymi polega na tym, że kopie przyrostowe tworzą się szybciej i są mniejsze, ale odzyskanie danych na ich podstawie trwa dłużej. Kopie różnicowe z kolei są z czasem coraz większe, ale pozwalają szybciej odzyskać dane.

Ja sama używam Backblaze. Życie jest w tej chwili tak szybkie i mamy w nim tak mało czasu, że nie chcę nic zostawiać przypadkowi i mojej pamięci. Dlatego korzystam z jednej z najlepszych strategii kopii zapasowych – regularnego i automatycznego tworzenia ich bez mojego udziału. Jeśli skorzystasz z mojego polecenia i wypróbujesz Backblaze – otrzymasz miesiąc próbny od Backblaze bez opłat. Jeśli zdecydujesz, że to rozwiązanie dobre dla Ciebie i wykupisz płatną usługę – ja otrzymam od Backblaze miesiąc usługi bez opłat. Jeśli masz pytania, jak korzystać z Backblaze – daj mi znać.

A może zobaczymy się na webinarze?

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments