15 powodów, dla których warto organizować zdjęcia

15 powodów, dla których warto organizować zdjęcia

Jeśli uważasz, że nie warto organizować zdjęć, trudno mi będzie Cię przekonać. Jeśli jednak szukasz w sobie motywacji, by zacząć porządkować fotografie – mam dla Ciebie 15 powodów, dla których warto zacząć to robić. Nie oszukujmy się jednak. Porządki w zdjęciach i filmach, tak jak wszystkie inne, wymagają albo czasu, albo pieniędzy. Nie ma szans tego przeskoczyć. Jeśli potrzebujesz informacji, jak się do tego zabrać, zerknij na stronę Segregowanie i katalogowanie zdjęć i filmów, gdzie opisałam kompleksowo ten temat. Jeśli z kolei potrzebujesz pomocy, umów się ze mną na konsultację.

15 powodów, dla których warto organizować zdjęcia

 

Kolekcje zdjęć zawierają zapis naszego życia

Nie masz czasu czytać? Skróconą listę powodów znajdziesz na końcu tego wpisu.

1Kolekcje naszych zdjęć zawierają zapis naszego życia. To nie tylko obrazki, a konkretne wspomnienia. Czasem szczęśliwe, czasem smutne, ale – co najważniejsze – Twoje i ludzi Tobie bliskich. Judy Weiser, która korzysta ze zdjęć w terapii, fotografie określa jako „lustra z pamięcią”. Nawet w codziennych, zwykłych zdjęciach są odciśnięte emocje, znaczenia i symbole. Całkowicie zrozumie je tylko osoba, która na nich jest, albo fotograf, który je wykonał. To takie nasze listy do przyszłych siebie.

Zdjęcia warto organizować dla przyszłych pokoleń

 

Uporządkowana kolekcja zdjęć i wspomnień jest prezentem dla następnych pokoleń

2Zorganizowane i uporządkowane kolekcje zdjęć są prezentem od nas dla następnych pokoleń. I jeśli myślisz, że to dotyczy  tylko rodzin z dziećmi, pozwól, że spróbuję Cię przekonać, że nie. Wyobraźmy sobie, że single i pary bez dzieci nie zabezpieczą żadnych swoich zdjęć. Nie opiszą, co robili, kiedy i dlaczego. Mogłoby to oznaczać, że za 200 lat kolejne pokolenia będą uważać, że w 2022 roku na świecie nie było singli. Ani rodzin bez dzieci. Również dlatego zachęcam, aby organizować zdjęcia – by pamiętać i być pamiętanym.

Fotografie są wehikułem czasu, który pomaga przenosić się w różne miejsca

 

Warto organizować zdjęcia, by pamiętać i być pamiętanym

3Nasze fotografie mogą być jak wehikuł czasu i przenieść nas w różne miejsca. Możemy cieszyć się nimi dokładnie wtedy, kiedy chcemy. Kiedy piszę dla Ciebie ten artykuł, za oknem jest styczniowe popołudnie. Trawa za oknem jest brudnozielona, a ja marzę o wiośnie. Na dodatek, za mną jest 10 dni kwarantanny i izolacji, a przede mną kolejnych pięć. Rano córka zapytała mnie, czy istnieje coś takiego, jak pociąg królewski. Słyszała o nim w „Królu Maciusiu”. Otworzyłyśmy komputer i pokazałam jej, jak wygląda pociąg królowej Elżbiety II. Pokazałam jej też trasę kolejową przez Szkocję, którą pamiętam do dziś. Tory, kawałek trawy, a potem plaża i morze. Podpięłam dysk zewnętrzny i od razu mogłam wrócić do tego zdjęcia. Bez specjalnego szukania. To jest jednak mało wykonalne, kiedy nie wiemy, gdzie dokładnie są nasze zdjęcia i jak je znaleźć.

4Zdarzyło Ci się kiedyś, że potrzebne Ci było zdjęcie, a szukanie go zajęło Ci kilka godzin? Ten problem rozwiąże poukładanie zdjęć w folderach i oznaczenie ich tagami. Połączenie chronologii i słów kluczowych pozwoli Ci błyskawicznie znajdować to, czego szukasz. Photo managerowie pomagają swoim klientom organizować zdjęcia. Dzięki temu można na przykład zebrać wszystkie zdjęcia dziecka z przedszkola w kilku kliknięciach. Albo wszystkie zdjęcia z rocznicy związku czy urodzin Azorka. Dobrze przygotowane archiwum zdjęć można łatwo przeszukiwać. Internet przyzwyczaił nas do tego, że zawsze jesteśmy kilka kliknięć od znalezienia odpowiedzi na pytanie. Czy masz też tak ze swoimi zdjęciami? Czy znajdziesz szybko odpowiedź, gdzie były Twoje wakacje w 2011 roku? A może raczej znajdowanie zdjęć to dla Ciebie scrollowanie galerii telefonu i przeglądanie folderów i dysków twardych?

5W przypadku zdjęć ważny jest też dostęp. Powiedzmy na przykład, że zeskanujesz zdjęcia rodzinne i uporządkujesz je. Czy każda zainteresowana osoba z Twojej rodziny będzie miała do nich łatwy dostęp? A zdjęciami przecież warto się dzielić. I to nie tylko z dziećmi i wnukami, z rodzicami i dziadkami, z kuzynami, ale i ze współlokatorami i ze starymi przyjaciółmi. Często przecież nie chcemy mieć zdjęć tylko dla siebie. Chcemy pokazywać je innym i wspólnie ponownie przeżywać wspomnienia.

Babcia próbuje organizować zdjęcia razem z wnukiem

 

Opowiedz komuś o swoich zdjęciach albo opisz je, kiedy będziesz porządkować fotografie

6A skoro już mowa o dzieleniu się. Coraz więcej osób interesuje się swoją historią rodzinną i zaczyna budować swoje drzewo genealogiczne. Sama też weszłam na tę drogę. W miarę szybko zorientowałam się jednak, że ze starymi zdjęciami niewiele sama zdziałam. Owszem, mogę o nie zadbać, zeskanować je i ułożyć w archiwalnych pudłach. Ale przecież nie rozpoznam, kto jest na zdjęciu obok prababci albo czyj ślub jest na zdjęciu. Do tego potrzebni są inni, którzy pomogą wspólnie odtworzyć historię rodzinną. Kiedyś usłyszałam wspaniałe określenie tego procesu „crowdsourcing historii rodzinnej”. „Crowdsourcing” (z angielskiego crowd = tłum), bo bierze w nim udział wiele osób. Ja prawdopodobnie będę zbierać informacje rodzinne za pomocą MyHeritage i portalu YourArchive.

7Jako photo managerka mam w swojej ofercie skanowanie. Zanim jednak zlecisz komukolwiek digitalizację zdjęć, warto uporządkować i posortować swoją kolekcję. Nie ma przecież większego sensu skanować duplikatów albo zdjęć, które nie mają dla nas większej wartości. Kiedy kolekcja będzie lepiej uporządkowana, szybciej też pójdzie skanowanie i szybciej dostaniesz kopie cyfrowe swoich fotografii.

8Kolejnym powodem, dla którego warto organizować zdjęcia, jest dostęp do nich z każdego miejsca. Pudła w piwnicy, segregatory, czy szpargały nie są miejscem, w którym powinny mieszkać Twoje zdjęcia. Przechowywanie ich tylko na dysku to też nie jest dobry pomysł, bo warto mieć do nich dostęp wszędzie. Na swoim komputerze, telefonie, tablecie i w chmurze. A to możliwe jest, kiedy biblioteka zdjęć będzie dobrze przygotowana i odpowiednio udostępniona.

9Skoro już mówimy o przechowywaniu, to ważne jest też bezpieczeństwo zdjęć. Fotografie powinny być dobrze przechowywane, zeskanowane we właściwych formatach, wszystkie w jednym miejscu, a nie rozproszone po różnych urządzeniach. Większość osób, które znam, nie miała pojęcia, że jest coś takiego, jak tektura bezpieczna dla fotografii. Dlaczego to ważne? Właściwie przechowywane zdjęcia na papierze mogą przetrwać 150 albo nawet więcej lat. Niestety zwykła tektura może być produkowana z materiałów, które przyspieszą starzenie się zdjęć. Źle przechowywane odbitki mogą szybko zmienić lub stracić kolory i stać się kruche. Osoby pracujące w muzeach muszą dokładnie znać parametry tektury odpowiedniej do zdjęć. Zwykłym ludziom, takim jak my, najłatwiej jest się kierować testem PAT. Jeśli Twoje pudła i albumy mają taki test, Twoje zdjęcia są w nich bezpieczne.

kopia zapasowa zdjęć zasada 3-2-1

 

Kopia zapasowa zdjęć – zasada 3-2-1

10 Dochodzimy do kolejnego ważnego powodu, dla którego warto organizować zdjęcia. Każda kolekcja zdjęć powinna mieć odpowiednio przygotowaną kopię zapasową. Taka kopia powinna przestrzegać zasady 3-2-1. W skrócie oznacza to 3 egzemplarze zdjęć, na dwóch różnych nośnikach, z których jeden powinien być poza miejscem zamieszkania. Kiedy masz zdjęcia w kilku różnych miejscach, trudno taką kopię przygotować.

Photo manager pomoże przegrać filmy i zdjęcia z płyt CD/DD

 

Photo manager pomoże przegrać filmy i zdjęcia z płyt CD/DVD

11Specjaliści twierdzą, że nie warto mieć złudzeń co do trwałości dysków twardych w komputerach. Prędzej czy później zepsują się i po naszych plikach nie zostanie nawet ślad. Dodatkowo coraz szybciej zmieniają się dostępne technologie. Jeszcze jakiś czas temu przechowywanie zdjęć na płytach wydawało się najlepszym rozwiązaniem. Dziś mało który komputer ma możliwość odczytywania dysków CD i DVD. Wygląda na to, że płyty CD i DVD już niedługo pójdą w ślady dyskietek. Znikną z naszego życia, a skopiować je będzie można tylko w wyspecjalizowanych punktach (w tym u mnie ;)).

12Zniszczenie albo awaria sprzętu to jedno. Może się jednak też zdarzyć, że padniemy ofiarą ataku hakerskiego, np. typu ransomware. Komputer zostanie zablokowany, a hakerzy zażądają okupu. I nie, to wcale nie jest aż tak mało prawdopodobne, jak może nam się wydawać. Wystarczy trochę nieuwagi. Zapytaj kilka znajomych osób, a jest szansa, że odkryjesz przynajmniej jeden taki przypadek. To naprawdę bardziej powszechne, niż nam się wydaje.

13Jeśli uporządkujesz swoje albumy, koperty i pudełka z odbitkami zdecydowanie ułatwisz też sobie przemieszczanie się. Dużo łatwiej przygotować do przeprowadzki dwa pudła zdjęć niż kilkadziesiąt kopert, z których wysypują się odbitki. Moją ostatnią przeprowadzkę i pakowanie organizowała firma przewozowa, ale do dziś pamiętam, jak dużo miałam do rozpakowania. Przysięgłam sobie wtedy, że przed każdą przeprowadzką będę odgracać swoje rzeczy. Właśnie po to, żeby potem sprawniej się wypakować. No chyba, że wcześniej będzie mnie stać na usługę all inclusive w wykonaniu Architekt Porządku.

Fotomemory i aparat vintage Zorkij

 

Fotomemory przygotowane z rodzinnej kolekcji zdjęć

14Na Instagramie zapytałam czytelników, co blokuje ich przed tworzeniem fotoksiążek. Wiele osób odpowiedziało mi, że przerasta ich selekcja fotografii. I nie dziwię się. Kiedy kilka lat temu przygotowywałam fotoksiążkę ze zdjęciami mojej córki, moja kolekcja zdjęć była jeszcze w rozsypce. Jeśli dobrze kojarzę, sama selekcja zdjęć zajęła mi wtedy kilkadziesiąt godzin. Kilka lat później mogę zebrać najważniejsze zdjęcia w kilka chwil. Chcesz też tak działać? Zacznij organizować swoje zdjęcia – samodzielnie albo razem ze mną. Zacznij od konkretnego, małego projektu – na przykład zdjęć z zeszłego roku. A potem po kolei ogarniaj kolejne kawałki kolekcji. Na stronie Segregowanie i katalogowanie zdjęć znajdziesz konkretne porady, jak to zrobić samodzielnie. A jeśli wolisz skorzystać z pomocy, zajrzyj na stronę z moją ofertą.

15 Ostatnim powodem, który chciałam Ci podać, to fotograficzne podsumowanie miesiąca, roku albo jakiegoś innego okresu. Zajrzyj do rolki na telefonie i zobaczysz, jak minął Ci ostatni rok. Przejrzyj zdjęcia i wideo, żeby podsumować ważną rocznicę. 15 lat temu poznałam mojego męża i z tej okazji chciałam przygotować nam kilkuminutowe wideo. 15 lat zdjęć i filmów. Nigdy w życiu bym się tego nie podjęła, gdyby moja kolekcja nie była uporządkowana.

Podsumowując

15 POWODÓW, BY ZACZĄĆ ORGANIZOWAĆ ZDJĘCIA

  1. Kolekcje naszych zdjęć zawierają zapis naszego życia.

     

  2. Zorganizowane fotografie pomagają pamiętać i być pamiętanym

     

  3. Nasze fotografie mogą być jak wehikuł czasu.

     

  4. Archiwum zdjęć można łatwo przeszukiwać.

     

  5. Uporządkowane zdjęcia to łatwy dostęp do nich.

     

  6. Crowdsourcing historii rodzinnej.

     

  7. Ułatwienie sobie skanowania zdjęć.

     

  8. Korzystanie ze swoich fotografii z każdego miejsca na świecie.

     

  9. Bezpieczeństwo fizyczne zdjęć.

     

  10. Przygotowanie kopii zapasowej.

     

  11. Zmieniające się technologie.

     

  12. Zabezpieczenie przed atakiem hakerskim.

     

  13. Ułatwienie przeprowadzki.

     

  14. Prostsza selekcja fotografii.

     

  15. Możliwość przygotowania podsumowania np. roku.

     

Czy Przekonałam Cię, by zacząć organizować zdjęcia? Czy te powody wydają Ci się warte wysiłku? Daj znać w komentarzu.

 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments