W lockdownie Clooney szorował podłogi

George Clooney szorował podłogi. A Tobie jak minął lockdown?

Bank Wspomnień » W lockdownie Clooney szorował podłogi

Kiedy rozmawiałam ostatnio z moją babcią, powiedziała mi, że pandemia jest dla niej podobna do czasów wojny i okupacji. Jedna z różnic jest jednak taka, że wtedy wroga było widać albo słychać. W tym co dzieje się dookoła nas od półtora roku wroga niestety nie widać. Jest tak mały, że widać go tylko pod mikroskopem. A jednak był w stanie zatrzymać sporą część światowej gospodarki, zmienić nasz typ pracy, sprawić, że nasze dzieci przestały chodzić do szkoły/przedszkola, a my musieliśmy zostać nauczycielami albo przedszkolankami.

pusta galeria handlowa podczas epidemii covid-19
Pandemia zatrzymała świat

Pandemia sprawiła, że pierwszy raz w moim życiu zetknęłam się z czymś, co sprawiło, że prawie cały świat doświadczył czegoś podobnego. Bardzo wiele osób musiało przenieść się z pracy z biura do domu, mnóstwo rodziców musiał stawić czoła zdalnej szkole.

Cały świat miał podobne przeżycia podczas pandemii
Cały świat miał podobne przeżycia podczas pandemii

Pamiętasz jeszcze może jak wiosną 2020 roku w sklepach zabrakło papieru toaletowego, drożdży i środków odkażających? Pewnie to wiesz, ale dokładnie tak samo stało się na całym świecie. Internet przerzucał się memami o tym, z czego można zrobić awaryjny papier i wpisami jak upiec chleb bez drożdży i czym można odkażać ręce. Zainteresowało mnie, czy celebryci i osoby znane również doświadczyły podobnych rzeczy, jak my, zwykli śmiertelnicy i przejrzałam Internet w poszukiwaniu doświadczeń znanych ludzi z lockdownu.

Każdy dzień jest jak kolejny tydzień, Jimmy Fallon
Każdy dzień jest jak kolejny tydzień, Jimmy Fallon

Czasami w trakcie pandemii zastanawiałam się, czy tylko ja mam już tak bardzo dosyć gotowania. Okazuje się, że nawet Małgorzata Szumowska może być zmęczona gotowaniem.

Byłam tylko z mężem i dwójką dzieci, młodsze dało mi wycisk, w sumie klasyk. Bycie pełnoetatową mamą, gotowanie wszystkich posiłków, choć uwielbiam gotować, też bywa męczące.

Pamiętam też ten nieustanny festiwal prania i właściwie ciągłego zmywania podłóg z podcastem na uszach. Kiedy zobaczyłam karty do albumów, które o tym wspominają, zdałam sobie sprawę, że nie jestem z tym sama. Że inni też mają po dziurki w nosie tej sytuacji i okazuje się, że nawet mój ulubiony George Clooney miał dość.

Mama z mopem w obiektywie 5-latki

I cut my own hair and I cut my kids’ hair and I’m mopping it and vacuuming and doing the laundry and doing the dishes every day. I feel like my mother in 1964. You know, I understand why she burned her bra.

A pamiętasz te niekończące się memy o tym, że fajnie by było wreszcie zmienić dres na coś innego? Albo memy, które mówiły, dlaczego brudzimy tak dużo ubrań, skoro nie wychodzimy z domu? Nawet Keira Knightley w Harpers Bazaar mówi o tym, że marzy o ładnych ubraniach a Anna Wendzikowska wspomina o chodzeniu w piżamie.

Czuję w sobie coraz większy spokój (…) na pewno codzienne 45 minut medytacji (…) też robi swoje, a pilnuję tego bardziej niż czegokolwiek innego. Zdarza mi się cały dzień przechodzić w piżamie, ale medytacja musi być.

I am looking forward to wearing lovely clothes again. We have a trampoline in our garden, and we decided we were only allowed to wear dresses on it. I put on red lipstick every day, and every bit of Chanel that I have in my cupboard, and my daughter Edie had Chanel ribbons plaited into her hair and fairy wings.

Początek pandemii i lockdown były dla mnie bardzo trudne, ale i tak jestem w uprzywilejowanej grupie – mam pracę, dom, mam co jeść. I choć niektóre gwiazdy są mocno odklejone od rzeczywistości, to wiele z nich wypowiadało się o tym jakie mają wielkie szczęście, bo na przykład mają prywatnych nauczycieli dla swoich dzieci albo są szczęściarzami, bo ich lockdown to fajny czas z dziećmi i wnukami.

It kills me that I can’t go see Bruce Springsteen in concert. It kills me that I can’t go see Bono, can’t go see U2 in concert right now. But…you know, there’s a lot worse things in the world. People are dealing with a lot bigger problems.

A pamiętasz może swoje pierwsze zakupy po tym, jak wprowadzono obowiązek zakładania rękawiczek, obowiązek nakładania maseczek? Scarlett Johansson mówi, że poczuła się jakby wydarzył się Armageddon. Poczuła się w sklepie przestraszona i niepewna, co dalej się wydarzy.

It looked like the full Armageddon had hit. I remember just feeling really scared and unsure, like everybody, of what was happening.

Layout w albumie na zdjęcia z ringami
Layout w kronice z pandemii z codziennymi zajęciami z przedszkolakiem

Szkoła i przedszkole zdalne to też było coś zupełnie nowego i trudnego dla wielu osób. Ja ciągle zastanawiałam się, jakim cudem da się ogarnąć 15 5-latków, skoro ja nie daję rady z jednym. A już wolałam sobie nie wyobrażać, jak przechlapane mieli rodzice kilkorga dzieci, z których każde musiało siedzieć przy komputerze. Jennifer Lopez zastanawiała się, jakim cudem została nauczycielką:

I help with the homework. Honestly, I think we’re all looking at it like, what is this? Like I’m a teacher? And also have you seen the math that they have the kids do now?

Wielu z nas ma też pewnie w zanadrzu opowieści, jak to dzieci albo inni domownicy wchodzili nam w kadr podczas pracy zdalnej. A wyobraź sobie, że do tego jesteś osobą publiczną i Twoje studio nagrań musi się przenieść do domu, jak u Macieja Dowbora.

Lockdown zmienił nasze podejście do wszystkiego. Sprawił, że bardziej się otworzyliśmy, wyszliśmy do ludzi. Nadal „my home is my castle”, ale tak jak dla milionów ludzi dom jest teraz naszym miejscem pracy. A ponieważ nasza praca jest trochę „na świeczniku”, więc i nasz dom jest „na świeczniku”.

Jestem pewna, że masz bardzo podobne opowieści z lockdownu i czasu pandemii koronawirusa. Jeśli chcesz, żeby te wspomnienia gdzieś po Tobie zostały w ciekawej formie, zapisz się na mój bezpłatny kurs. Formularz znajdziesz we wpisie Kronika z pandemii COVID-19.

A jeśli nie chcesz robić kroniki z pandemii, ale chcesz, by jakieś Twoje opowieści zachowały się – napisz je na kilku kartkach i włóż do koszulki i segregatora ze swoimi dokumentami. Kiedy już Cię nie będzie, Twoi bliscy na pewno docenią, że zostały po Tobie odręcznie zapisane wspomnienia z tak trudnego, a jednak ciekawego czasu.

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi artykułami i postami, wpadnij zaobserwować mnie na Instagramie i zapisz się do newslettera.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments