12 sposobów na ciekawe zdjęcia z wakacji

12 sposobów na ciekawe zdjęcia z wakacji, czyli letnie bingo

Bank Wspomnień » 12 sposobów na ciekawe zdjęcia z wakacji

Zaczęły się wakacje, a świat powoli otrząsa się z pandemicznego kurzu i jeszcze walczy z inflacją. Trudno zarezerwować gdzieś hotel, a jak już znajdziesz miejsce, to okazuje się, że urlop chyba nagle wymaga bycia milionerem. Tłumnie wyruszyliśmy odpoczywać i pstrykać zdjęcia. Zdjęcia z wakacji warto jednak cykać z głową i pomysłem.

W moich archiwach fotograficznych są zawsze dwa momenty w roku, kiedy foldery na dysku zaczynają pękać w szwach. W wakacje i w grudniu. Oba te momenty roku są bardzo fotogeniczne. Niestety oba mogą spowodować lawinę podobnych zdjęć, które prawie niczym się od siebie nie różnią. Trudno potem coś nimi opowiedzieć w albumie a na ścianę najczęściej nie trafiają. I tu wchodzę ja, cała na biało, z letnim bingo.

12 sposobów na ciekawe zdjęcia z wakacji, czyli letnie bingo
12 sposobów na ciekawe zdjęcia z wakacji, czyli letnie bingo

Letnie bingo, czyli kreatywne zdjęcia z wakacji

Po wakacjach będę zachęcać Cię do zrobienia CZEGOŚ z NIEKTÓRYMI swoimi zdjęciami. Pokażę Ci na przykład, jak możesz stworzyć swój własny album na zdjęcia albo kronikę rodzinną. Nie mam jednak złudzeń, kiedy wyszło słońce i poczuliśmy trochę wolności, prawie nikt nie będzie spędzał lata na porządkowaniu zdjęć albo klejeniu albumów. Zróbmy więc sobie w najbliższych tygodniach fajne zdjęcia z wakacji, których aż żal będzie potem nie wykorzystać. Takie zdjęcia, które same zmotywują Cię do wywołania ich i powieszenia na ścianie.

Mój pomysł na letnie bingo polega na tym, żeby latem wykonać przynajmniej jedno z proponowanych w arkuszu zdjęć. A jeśli lubisz robić ciekawe zdjęcia, zaszalej i zrób wszystkie. A potem wykorzystaj je do ramek, albumów czy w profilach społecznościowych. Na pomysł wpadłam słuchając podcastu Stacy Julian. Zaproponowała ona, żeby latem wykonać ciekawe, zabawne zdjęcia, a potem po powrocie przygotować z nich albumy.

Poniżej opisałam wszystkie proponowane przeze mnie pomysły na zdjęcia z wakacji z przykładami. Każda z propozycji ma osobną sekcję na moim Pintereście na tablicy Kreatywne letnie zdjęcia, żeby łatwiej było zrozumieć, o co mi chodzi.

Propozycje ciekawych zdjęć z wakacji

Odtworzenie sceny

Znajdź letnie zdjęcie, które lubisz i spróbuj je odtworzyć – świetnie wyglądają obok siebie odtworzone sceny z dzieciństwa albo zdjęcia w miejscach, które teraz trochę inaczej wyglądają. Tutaj znajdziesz zestawienie tego typu zdjęć.

Dear photograph

Pomysł ten oparty jest na projekcie https://dearphotograph.com/ i polega na robieniu zdjęcia odbitce w tym miejscu, w którym zostało zrobione oryginalne zdjęcie. Jeśli nie masz odbitki zdjęcia, wyświetl je na telefonie a aparatem albo drugim telefonem zrób nowe. Tutaj znajdziesz więcej takich zdjęć

Tak może wyglądać zdjęcie typu Dear Photograph
Tak może wyglądać zdjęcie typu Dear Photograph – tu nasze doroczne zdjecie w strojach ślubnych 🙂

Kolor

Pomysł wziął się z projektu australijskiej fotografki, która podczas lockdownu robiła sobie zdjęcia ze swoją rodziną. Wszyscy ubierają się w tym samym kolorze i szukają w domu kolorowych gadżetów. Pomysł będzie wyglądać kapitalnie w albumie. Zobacz więcej pomysłów tutaj.

Weź kogoś/coś ze sobą

Zrób sobie serię zdjęć z kolorową pierwszą literą swojego nazwiska. Albo zabierz w podróż babcię na dużym zdjęciu i zrób jej zdjęcia w różnych fajnych miejscach. A pamiętasz podróżującego skrzata ogrodowego z filmu Amelia? Właśnie o coś podobnego chodzi. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Inspiracje oczywiście zebrane na Pintereście.

Zdjęcie zarysu sylwetki – letnie bingo
Letnie bingo – zdjęcie zarysu sylwetki: Aziz Acharki na Unsplash

Zarys

Zdjęcia pod światło, na których widać tylko zarys osoby mają w sobie coś z magii. Zmaluj sobie piękną pamiątkę na ścianę. Więcej pomysłów tutaj.

Chlapanie

Lato, upały, a więc warto się schłodzić. Chlapiemy, potrząsamy i lejemy, żeby uchwycić wodę w ruchu. Tylko uważaj na swój aparat! Chlapiąca woda w przykładach.

Dear photograph – letnie bingo – kreatywne zdjęcia z wakacji
Photo by Dawid Zawiła on Unsplash

Odbicia

Pozwól światu odbić się w lustrze, telefonie albo wodzie. Podpowiedź do zdjęć z odbiciem w wodzie – długi czas naświetlania pięknie wygładzi jej powierzchnię. Tutaj przykłady.

Odbicie drzew i nieba w wodzie – letnie bingo – kreatywne zdjęcia z wakacji
Odbicie drzew i nieba w wodzie

Światło i cień

Ostre letnie słońce daje mnóstwo możliwości zabawy cieniem. Mogą to być cienie firanki, liści, płotu. Kontrast między światłem i cieniem da ciekawy efekt. Przykłady tutaj.

Zaskakujące stroje

A może by tak sukienka z kwiatka, strój z muszli albo okrycie z kapelusza? Ile osób, tyle pomysłów.

Gazety, okładki

To zdjęcie zrobimy nawet w domu. Bierzemy okładkę gazety, książki albo płyty i pstrykamy swoją aranżację. Długo mi zajęło przypomnienie sobie, że po angielsku ten typ zdjęć nazywa się bookface, i odszukanie ich na Pintereście.

Bookface – letnie bingo – kreatywne zdjęcia z wakacji
Bookface – letnie bingo – kreatywne zdjęcia z wakacji

Zabawa perspektywą

Niech perspektywa doda magii – ludzie, których chcesz schować do wiaderka, łapanie słońca albo podpieranie wieży w Pizie. Rozglądnij się i spróbuj znaleźć swoją wersję.

Inne spojrzenie

Spójrz w górę w lesie i zrób zdjęcia koronom drzew, połóż się na trawie i zrób zdjęcie z perspektywy mrówki, a może zrobisz zdjęcie do góry nogami albo bokiem? Parę pomysłów tutaj.

Na końcu artykułu znajdziesz linki do letniego bingo w wersji PDF i jpg.

To mamy pomysły, jakie fajne zdjęcia zrobić, a teraz warto jeszcze je zrobić dobrze, prawda?

Jak zrobić lepsze zdjęcia z wakacji?

Moja ekspertyza nie jest wystarczająco duża, żeby przeprowadzić tu kurs fotografii letniej, ale z mojego doświadczenia jest parę spraw, o których warto pamiętać.

 1. Regularnie czyść obiektyw — niby tak mało, a robi prawdziwą różnicę. Brudny obiektyw skutkuje nie tylko plamami na zdjęciach, wiece z nich jest potem niewyraźnych, jakby zamglonych. Po co sobie to robić? Bierz szmatkę do okularów i czyścimy.
 2. Zastanów się zanim naciśniesz spust migawki. Robienie lepszych zdjęć polega między innymi na tym, by zastanawiać się, po co je właściwie robimy? Może lepiej coś nagrać na dyktafon, opisać jakąś scenkę, zapisać fajne powiedzenie?
 3. Lepiej zrobić kilka fajnych, ciekawych zdjęć w konkretnych momentach niż mnóstwo bylejakich. Jeśli masz dzieci albo psa, pewnie wiesz o czym mówię. Ciężko im zrobić ciekawe zdjęcia, które są w miarę dobre technicznie. Lepiej wyciągnąć aparat kilka razy i zastanowić się, jak dobrze zrobić kilka zdjęć niż biegać z aparatem i mieć mnóstwo średnich.
 4. Zaprzyjaźnij się z trybem PRO w swoim smartfonie – niby tylko kilka ustawień, a masz szansę zobaczyć kolosaną różnicę w jakości zdjęć.
 5. Żeby mieć szansę na zrobienie ciekawego zdjęcia z wakacji trzeba mieć na nie miejsce. Pamiętaj, żeby zrobić miejsce na wakacje na kartach pamięci i spakować ładowarki.

Jak opisać zdjęcia z wakacji?

Mogłabym o tym pisać długo i jeszcze będę, ale mam dwie propozycje dla każdego:

 • codziennie wieczorem zapisz kilka zdań na temat mijającego dnia: gdzie Cię poniosło, co widział_ś, co zapamiętasz
 • spróbuj zapamiętać momenty, w których myślisz „chwilo trwaj”, a kiedy się nimi nacieszysz, na przykład wieczorem, zapisz sobie, co Ci się w tej chwili tak podobało, skąd to poczucie wdzięczności.

Dobra, to do dzieła! Działamy z letnim bingo. Na moim koncie na Instagramie w stories i postach będę wrzucać wykonane przeze mnie zdjęcia z letniego bingo pod hasztagiem #letniebingo. Będę też udostępniać zdjęcia innych osób. Mam nadzieję, że do mnie dołączysz!

Co zrobić ze zdjęciami z wakacji?

Kiedy uda Ci się wyjść spod stosu prania po wakacjach, nie zapomnij:

 • zgraj wszystkie zdjęcia do Twojego Banku Wspomnień,
 • przygotuj kopię zapasową zdjęć,
 • wykorzystaj swoje zdjęcia.

Jak możesz to zrobić? Wywołaj i powieś kilka na ścianie, postaw sobie na biurku albo zbierz je wszystkie i zamów u mnie kolaż z wakacyjnych zdjęć.

Życzę Ci dobrego i spokojnego lata!

Linki do materiałów:

Jeśli podobają Ci się treści, które tutaj zamieszczam, serdecznie zapraszam Cię do grona odbiorców mojego newslettera.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments