Wiosenne porządki w zdjęciach

Krokusy powoli wychodzą z ziemi, na zewnątrz robi się coraz ładniej a do mieszkań dociera coraz więcej światła. Wygląda na to, że doczekaliśmy wiosny. W naszej szerokości geograficznej utarło się, że wiosna to tradycyjnie moment, w którym większość osób przeprowadza porządki.

Sprzątamy swoje domy, mieszkania, garaże – czyli wszystkie miejsca, w których gromadzimy rzeczy. Ale czy zastanawialiście się kiedyś nad porządkami w zdjęciach? Wiosna to idealny moment, by uporządkować nasze fotografie, pozbyć się tych, które zajmują tylko miejsce na dysku i zrobić miejsce na nowe. Dlatego mamy dla Ciebie artykuł, jak to zrobić szybko i skutecznie.

Porządki w zdjęciach wymagają przygotowania

Przygotowanie do porządków

Do porządków w zdjęciach, tak jak do każdych innych, trzeba się przede wszystkim przygotować. Zastanów się więc i zapisz, gdzie mogą kryć się Twoje zdjęcia? Na starych płytach CD, nieużywanych komputerach, pendrivach, a może masz ich tysiące w chmurze Google albo iCloud?

Warto zastanowić się też, jakie zdjęcia chcemy zachować a jakie będzie można po prostu usunąć. Chcesz zachować wszystkie, usunąć niewyraźnie a może wyselekcjonować tylko najlepsze? Zastanów się nad tym już na początku swoich porządków.

Usuwanie niepotrzebnych zdjęć

Teraz czas na usuwanie niepotrzebnych zdjęć. Pierwsza kategoria to tak zwane duplikaty – czyli dokładnie te same zdjęcia, które powtarzają się w różnych folderach. Duplikaty zwykle mamy w naszych kolekcjach z pośpiechu – zgrywamy zdjęcia z telefonu albo karty i kilka miesięcy później nie pamiętamy, czy już je kopiowaliśmy, więc kopiujemy jeszcze raz. Po kilku latach kolekcja może mieć nawet 30-40% duplikatów. Duplikatów najlepiej pozbyć się przy pomocy specjalnych programów – zaoszczędzi to mnóstwo czasu i ręcznego usuwania plików.

Następnie warto pozbyć się zdjęć wykonanych przypadkowo i nieostrych. Szkoda, żeby zdjęcia na których widać jedynie zamazane postaci lub przedmioty zajmowały miejsce na naszym dysku.

Tutaj warto wspomnieć o zdjęciach, które przypominają nam trudne chwile albo niechciane wspomnienia. Jest spora pokusa, by je usunąć podczas porządkowania. Zalecamy jednak zostawienie ich. Nie wiemy, czy nie przydadzą nam się w przyszłości albo czy nie zmieni się nam podejście do trudnych chwil. Owszem, warto skupić się na pozytywnych kadrach, ale nie wyrzucajmy z życia trudnych chwili, jakbyśmy próbowali coś wymazać.

Podczas porządkowania zdjęć warto niektóre z nich wyrzucić
Porządki w zdjęciach to też tworzenie katalogów chronologicznych

Porządkowanie folderów

Kiedy już usunęliśmy wszystkie niepotrzebne zdjęcia, czas na porządki. Warto przede wszystkim zmienić nazwy folderów na bardziej przejrzyste i dodać do nich ważne informacje. Nazwij folder “2022_07 Grecja Kreta” zamiast „Zdjęcia 1”. Jeśli folder zawiera zbiór zupełnie różnych zdjęć, wstrzymaj się ze zmianą nazwy na chwilę.

Kolejnym krokiem jest zgrupowanie zdjęć w foldery roczne. Przygotuj foldery 2023, 2022, 2021 i tak dalej, a następnie przenieś do nich wcześniej ponazywane foldery. Dzięki temu łatwiej Ci będzie odnaleźć potrzebne zdjęcia w przyszłości. Kiedy gotowe foldery są już przeniesione do folderów rocznych, zajmij się folderami zbiorczymi – gdzie masz różne zdjęcia z różnych momentów. Zdecyduj, czy chcesz je przechowywać luzem w folderach rocznych, podzielić na miesiące, czy w ramach folderów rocznych dodać jeszcze inne kategorie.

Dodaj do zdjęć słowa kluczowe

Ważne informacje

Do plików ze zdjęciami możesz dodać słowa kluczowe – informacje, które pomogą Ci potem znajdować interesujące Cię pliki. Jak to działa? Dodaj do pliku ze zdjęciem domowego kota słowo kluczowe Kiciuś, a kiedy będziesz szukać zdjęć Kiciusia, komputer albo telefon wyszuka Ci tylko te z dodanym słowem kluczowym. Zamiast przeglądać 20 tysięcy zdjęć Kiciusia, rodziny i pejzaży, od razu będziesz mieć pod ręką tylko to, czego akurat szukasz.

Kopia zapasowa

kopia zapasowa zdjęć zasada 3-2-1

Ostatnim, ale bardzo ważnym krokiem, jest wykonanie kopii zapasowej naszych zdjęć. Można to zrobić na zewnętrznym dysku lub w chmurze. Dzięki temu, w przypadku awarii naszego komputera, nie stracimy cennych fotografii.

Tutaj ważna jest zasada 3-2-1. Trzy zestawy plików, na dwóch typach urządzeń i co najmniej jeden zestaw w chmurze lub poza głównym miejscem przebywania. Przykłady? Proszę bardzo: dysk komputera + dysk zewnętrzny offline + usługa w chmurze albo dysk komputera + dysk zewnętrzny w domu + dysk zewnętrzny w biurze/u rodziny.

Podsumowanie

Wiosenne porządki w zdjęciach to nie tylko sposób na uporządkowanie naszych archiwów, ale również na odświeżenie wspomnień i odkrycie fotografii, o których już zapomnieliśmy. Warto zrobić to już dziś, zanim nasze archiwum stanie się złomowiskiem zapomnianych plików, które ciężko będzie przejrzeć.

A jeśli zainteresował Cię temat porządkowania zdjęć, zapisz się na mój newsletter:

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments