Porządkowanie zdjęć – na czym polega ta usługa
W opisie mojego konta na Instagramie o porządkowaniu zdjęć napisałam ostatnio, że
znam magiczne zaklęcia, które pozwalają zamienić chaos w zdjęciach i filmach we wspomnienia
Tak właśnie czuję i rozumiem porządkowanie zdjęć. Zestaw magicznych (prawie) sztuczek, które mają Ci dać dostępną kolekcję wspomnień. Polega to na przejęciu bałaganu (niektórzy powiedzieliby: chaosu) w zdjęciach klienta i zamianie go w coś, w czym klient będzie się mógł łatwo odnaleźć. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega taka usługa i jak przebiega.
Po co kupować taką usługę – mogę to zrobić samodzielnie
No jasne, że tak! Jest sporo programów, które do tego służą. Programy to jednak nie wszystko (ja korzystam w tej chwili z około 10). Potrzebny jest jeszcze „interfejs białkowy”, (czyli człowiek) i jego czas na to zadanie.
Kiedy byłam tłumaczem symultanicznym, niektóre firmy wypożyczające kabiny do tłumaczeń żartobliwie (a może i nie) tak nazywały tłumaczy – „interfejsem białkowym”. Byliśmy niezbędni, żeby tekst wypowiedziany po angielsku został odpowiednio przełożony na polski z zachowaniem różnic kulturowych. Żaden algorytm nie będzie przecież wiedzieć, że kiedy Lech Wałęsa mówi po polsku do Japończyków, że „komuniści są jak rzodkiewki – na zewnątrz czerwoni, w środku – biali”, to lepiej rzodkiewki zamienić na krewetki, bo w Japonii nie używa się rzodkiewek… (tu znajdziesz wywiad z tłumaczem, który potrafi takie rzeczy).
Jest jeszcze kwestia specjalizacji. Nie wiem jak Ty, ale ja chleb piekłam samodzielnie tylko w marcu 2020 roku. Bałam się chodzić do sklepu i bałam się, że może chleba zabraknąć. Teraz kupuję go w dobrej piekarni.
Nie czarujmy się. Porządkowanie fotografii, ich selekcja i usuwanie duplikatów to nie jest usługa wszystkim niezbędna, bez której nie da się żyć. Świetnie by było, gdyby ludzie mieli uporządkowane, bezpieczne kolekcje zdjęć, z których mogą korzystać. Żeby mieli albumy na zdjęcia, odbitki na ścianach i oglądali swoje filmy. To byłby mój wymarzony świat, jeśli ludzie mogliby korzystać ze zdjęć dokładnie tak, jak chcą. Niektórzy świetnie sami radzą sobie ze zdjęciami i nie potrzebują moich usług porządkowania zdjęć. Staram się jednak też takie osoby inspirować i dzielić się dodatkową wiedzą.
Jeśli jednak masz poczucie, że potrzebujesz wsparcia specjalisty od porządkowania zdjęć – umówmy się na niezobowiązującą rozmowę. Ty opowiesz mi, jak chcesz korzystać zdjęć, jakie masz z nimi problemy. A ja zastanowię się, jak Ci mogę pomóc i zaproponuję coś konkretnego.
Co kupujesz w ramach usługi porządkowania zdjęć?
Wiele prywatnych katalogów zdjęć na telefonach i komputerach wygląda jak jeden wielki worek z wymieszanymi elementami. Są tam zdjęcia z wakacji obok screenów z Instagrama poprzetykane zdjęciami karteczek z listami zadań. Mój sposób na ten bałagan to Bank Wspomnień.
Podstawowym efektem mojej pracy jest biblioteka zdjęć, która:
- pozwoli na łatwe i szybkie znajdowanie zdjęć,
- będzie miała intuicyjną, łatwą dla Ciebie strukturę,
- będzie wyczyszczona z duplikatów,
- stanie się częścią Twojego systemu tworzenia i przechowywania zdjęć.
Nasza wspólna praca będzie miała kilka etapów. Jednak każdy projekt porządkowania zbiorów jest inny, bo każda osoba i organizacja ma swoje konkretne potrzeby.
Wspólne etapy dla większości projektów
Pierwsze spotkanie
Aby dobrze zorganizować kolekcję Twoich wspomnień, potrzebuję przynajmniej raz z Tobą porozmawiać. Podczas takiej rozmowy dowiem się, dlaczego robisz zdjęcia? Zapytam, jak to się stało, że masz nieporządek w zdjęciach? Skąd pomysł na ich uporządkowanie teraz?
Te pytania nie oznaczają, że jestem wścibska. Po prostu organizowanie fotografii zaczyna się od końca – od tego, jak będziesz korzystać z już ułożonych zdjęć. Inaczej podejdę do porządkowania zdjęć, jeśli potrzebujesz je udostępniać innym, a inaczej – jeśli chcesz mieć porządek w zdjęciach papierowych. A może masz w planach fotoksiążkę na Dzień Mamy i od razu potrzebujesz mieć osobny folder z jej zdjęciami? To też wpłynie na podejście do porządkowania zdjęć.
Bez odpowiedzi na takie pytania, będzie mi trudno ułożyć Twoje zdjęcia dobrze. Oczywiście mogę ułożyć je tak, jak mnie się wydaje, że jest logicznie. Wiem jednak, że nawet 2 osoby, które znają się już kilkanaście lat, mogą kompletnie inaczej myśleć o różnych kwestiach. Posłużę się moim osobistym przykładem. Ja porządkuję, organizuję i korzystam ze zdjęć z naszego rodzinnego Banku Wspomnień w programie Adobe Lightroom. Tam dodaje sobie słowa kluczowe, tam dodaję lokalizację mam tam taki widok mapy i tak dalej. Mój mąż jednak nie chce korzystać z dodatkowego oprogramowania. On chce po prostu wejść do folderu i tam znaleźć zdjęcia, których szuka. Rodzinne zdjęcia muszą być tak uporządkowane, by znajdować je mogły wszystkie zainteresowane osoby. W naszym przypadku, jeśli nie wzięłabym pod uwagę różnic, każdy z nas byłby w jakimś stopniu sfrustrowany. Ja – że nie mogę korzystać z Lightrooma albo mąż, że zmuszam go do korzystania Lightrooma.
Stworzenie listy wszystkich miejsc, gdzie masz zdjęcia
„Mam pełno zdjęć na jakichś starych płytach CD, pendrivach, dyskach zewnętrznych. No i w albumach. Czekaj, jeszcze jest Dropbox, Google Photos i czy ja nie mam czegoś w iCloud? Ratunku! To mnie przerasta!” – brzmi znajomo?
Teraz jest właśnie czas na stworzenie listy wszystkich miejsc, gdzie możesz mieć zdjęcia. Na postawie przygotowanej przeze mnie checklisty przypomnisz sobie, gdzie mogły się podziać twoje zdjęcia.
Zebranie wszystkich Twoich zdjęć w jednym miejscu
Na podstawie listy przygotowanej we wcześniejszym etapie zbiorę wszystkie twoje zdjęcia w jedno miejsce. Skopiuję fotografie i filmy ze wszystkich dysków, kart, aparatów, telefonów. Wezmę też pod uwagę serwisy typu Zdjęcia Google, OneDrive. Jeśli w Zdjęciach Google masz pod zdjęciami komentarze, albo dodane lokalizacje – daj mi znać. Mam sposoby, żeby przypisać je znowu do Twoich zdjęć. Jeśli tak po prostu skopiujesz zdjęcia z Google Takeout, komentarze i opisy zdjęć zachowają się w osobnych plikach.
Oczyszczenie Twojej biblioteki zdjęć i filmów z duplikatów
Kolejny etap to usunięcie z Twojej biblioteki duplikatów. I tu znowu będę potrzebowała informacji od Ciebie. Usuwamy tylko identyczne zdjęcia, czy zostawiamy pary RAW+JPG. Czy masz foldery ze skompresowanymi zdjęciami, które powinny zostać? Usuwamy duplikaty filmów?
A po co właściwie usuwać duplikaty? Przede wszystkim dlatego, że bez nich łatwiej znaleźć zdjęcia. A po drugie, duplikaty kosztują. Jeśli przechowujesz zdjęcia na dysku zewnętrznym i masz dużo duplikatów, szybciej kupisz kolejny dysk. A jeśli przechowujesz pliki w chmurze, duplikaty zajmują Ci tam niepotrzebnie miejsce.
Ułożenie zdjęć w folderach według Twoich potrzeb
Zwykle foto menedżerowie układają zdjęcia w folderach chronologicznych. Jednak to od Ciebie będzie zależeć, jak te foldery mają wyglądać u Ciebie. Ja na przykład korzystam ze zdjęć w ten sposób, że aktualny rok mam w folderach 2022-02, 2022-03, 2022-03. Ale kiedy przenoszę rok do archiwum, tworzę folder nadrzędny 2022 i do niego przenoszę podfoldery z miesiącami.
Tu ważne są też informacje, które uzyskam od Ciebie podczas pierwszego spotkania. Czy są jakieś specjalne daty albo wydarzenia, które chcesz ułożyć w osobnych folderach? Może na przykład masz urodziny w czerwcu i nie chcesz, żeby zdjęcia Twoich urodzin były po prostu w ogólnym folderze 2022-06. Może wolisz, żeby były w osobnym z urodzinami. Ja zwykle osobno odkładam w osobnych folderach zdjęcia z urodzin, świąt, wakacji, ale możesz mi też powiedzieć, że jest kilka ważnych wydarzeń w swojej kolekcji, które trzeba odłożyć osobno.
Przygotowanie kopii zapasowej zdjęć
Kopia zapasowa zdjęć to coś bardzo ważnego. Warto ją przygotować tak, żeby łatwo Ci było ją utrzymywać. Jeśli lubisz bardzo proste rozwiązania i nie przepadasz za rozwiązaniami technologicznymi, ułożymy wspólnie odpowiedni proces. Jeśli lubisz testować oprogramowanie, możemy ułożyć tworzenie kopii zapasowej przez oprogramowanie. Wszystko zależy od tego, jakie są twoje potrzeby.
Zapoznanie Cię z nową biblioteką zdjęć
Jednym z ostatnich etapów jest zapoznanie Cię z Twoją nową biblioteką zdjęć. Pokażę Cci, gdzie możesz znaleźć słowa kluczowe i je samodzielnie dodawać. Jeśli chcesz korzystać z Adobe Bridge (bezpłatny) albo Adobe Lightroom (płatny) – pokażę Ci szybko, jak w nich katalogować zdjęcia.
Kiedy skończę swoją pracę i oddam w Twoje ręce uporządkowaną kolekcję, możesz podjąć decyzję co dalej:
Możesz dalej działać samodzielnie – zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby dać Ci narzędzia do dbania o porządek w zdjęciach samodzielnie.
Możemy umówić się na regularne spotkania profilaktyczne. Zupełnie jak u dentysty albo fryzjera – żeby Twoja biblioteka zdjęć nie wróciła do swojego poprzedniego stanu chaosu. Takie sesje mogą odbywać się na przykład co miesiąc albo co kwartał.
Wiesz już, na czym polega moja usługa i jak przebiega. Jeśli masz jakieś pytania, napisz do mnie wiadomość, skontaktuj się ze mną na Instagramie, Facebooku albo Twitterze.
Czy momogę też przygotować dla Ciebie fotoksiążkę albo zeskanować odbitki?
Oczywiście. Moja oferta obejmuje:
- porządkowanie fotografii cyfrowych i papierowych,
- porządkowanie filmów,
- skanowanie zdjęć,
- porządkowanie prac dzieci,
- przygotowanie krótkiego wideo z Twoich zdjęć i filmów,
- tworzenie fotoksiążek,
- odnawianie skanów uszkodzonych zdjęć.
Moją pełną ofertę znajdziesz tutaj.
Inne artykuły związane z porządkowaniem zdjęć
Jeśli lubisz słuchać lub oglądać, zapraszam Cię do wysłuchania jednego z wywiadów, których udzieliłam.
Jeśli chcesz samodzielnie podjąć się organizowania swoich fotografii, zajrzyj na stronę Segregowanie i katalogowanie zdjęć. A trochę motywacji znajdziesz w artykule 15 powodów, dla których warto organizować zdjęcia.
Jeśli przekonuje Cię moje podejście do zdjęć i wspomnień, zostań ze mną na dłużej:
– Na moim Instagramie publikuję regularnie krótkie porady związane z organizowaniem zdjęć, tworzeniem albumów, kopiami zapasowymi zdjęć. Spotkasz tam sporo osób, które dbają o zdjęcia i z którymi można o tym porozmawiać.
– Jeśli zapiszesz się do newslettera, nie przegapisz nowych wpisów, wskazówek i informacji o nowych rozwiązaniach, które testuję.
A przede wszystkim – porozmawiajmy! Tu możesz umówić się na rozmowę ze mną. Do usłyszenia!