Jak dobrze posegregować zdjęcia?

Marie Kondo się myli, czyli jak dobrze posegregować zdjęcia?

Zachowaj tylko te zdjęcia, które wywołują twoją radość

Marie Kondo o zdjęciach

Jeśli nasze doświadczenia są choć trochę podobne, to na pewno pamiętasz taki moment po wakacjach albo jakiejś podróży, kiedy niosło się rolkę z aparatu do fotografa do wywołania. Potem kilka dni oczekiwania i można było mieć w rękach kopertę z wywołanymi 24 albo 36 zdjęciami. Które zdjęcia nie wyszły? A które wyszły ładnie? „O, zupełnie nie pamiętam robienia tego zdjęcia!” Szybko, szybko do domu posegregować zdjęcia na udane i nieudane.

Jak dobrze posegregować zdjęcia

Jak dobrze posegregować zdjęcia?

Nadal pamiętam tę ekscytację podczas otwierania koperty ze zdjęciami w drodze z zakładu fotograficznego do domu. Po drodze zawsze potykałam się co najmniej kilka razy, bo z niecierpliwości chciałam od razu obejrzeć efekt podróży. Aż dziwne, że nigdy nie rozsypałam tych zdjęć. Kiedy chciało się dostać kolejne sztuki zdjęć, trzeba było wrócić do labu i na specjalnym formularzu zaznaczyć, jakie zdjęcia chcemy dodatkowo wywołać. Czy Ty też masz takie wspomnienia?

Pisałam już, dlaczego zdjęcia są dla mnie ważne i jaką rolę odgrywają w moim życiu. Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, w której nie robię zdjęć i ich nie wywołuję. W mojej działalności w internecie i osobiście namawiam też, żeby zorganizować swoje zdjęcia, zanim je stracimy. Przygotowałam nawet szczegółowe informacje na ten temat na stronie Segregowanie i katalogowanie zdjęć i filmów. Pytania, jak posegregować zdjęcia na komputerze albo jak uporządkować zdjęcia na telefonie bardzo często pojawiają się w moich rozmowach. Nie mogę więc nie poruszyć tematu odgracania zdjęć metodą Marie Kondo.

Najbardziej chyba znaną metodą porządkowania swoich rzeczy jest metoda KonMari. Metodę tę opisała Japonka, Marie Kondo, w książce „Magia sprzątania” w 2010 roku. Opisała tam, jak krok po kroku odgracić i uporządkować swoje mieszkanie albo dom. Od tamtego czasu Marie zaczęła też zajmować się biurami i przestrzeniami firmowymi, wystąpiła w serialu Netflix, stworzyła kursy i możliwość, by zostać certyfikowanym konsultantem tej metody. Odgracanie poszło wtedy w świat i stało się ogromnie popularne. Jego częścią były też porady, jak posegregować zdjęcia.

Marie Kondo się myli

Marie Kondo się myli

Dlaczego Marie Kondo się myli

Jeśli metoda KonMari nie jest Ci obca, znasz główne kryterium decyzji proponowane w „Magii sprzątania”. Jeśli jednak nie znasz tej książki, ten cytat przybliży ją trochę:

Najlepszym sposobem na dokonanie wyboru tego, co chcę zatrzymać, a czego chcę się pozbyć, jest wzięcie każdego przedmiotu do ręki i zadanie sobie pytania: Czy to daje mi radość? Jeśli tak, zatrzymaj ten przedmiot. Jeśli nie, wyrzuć go.

Marie Kondo o porządkowaniu

„Zacznę od tego, czego nie należy robić. Nie zaczynaj od selekcji i wyrzucania na podstawie lokalizacji. Nie myśl w ten sposób: „Najpierw posprzątam pokój, a potem salon” (…). Takie podejście jest skazane na niepowodzenie. (…) Większość ludzi nie zadaje sobie trudu, żeby przechowywać podobne przedmioty w jednym miejscu. (…) Zacznij od ubrań, potem zajmij się książkami, papierami, różnościami (komono), a na końcu rzeczami, które mają dla ciebie wartość sentymentalną.

W ostatnim kroku odgracania KonMari możesz posegregować zdjęcia

W ostatnim kroku odgracania KonMari możesz posegregować zdjęcia

Dalej w książce Marie Kondo pisze, że zdjęcia trzeba sortować w ostatnim kroku odgracania. Właśnie dlatego, że mają one wartość sentymentalną. Zaleca jednak, by postąpić z nimi równie brutalnie co ze skarpetkami. Albo potężnymi zapasami kaszy jaglanej. Albo dziesiątkami długopisów pochowanych w różnych zakamarkach mieszkania.

Popieram proponowany przez Marie Kondo sposób na porządkowanie mieszkania i odgracanie kategoria po kategorii. Niestety jej podejście do zdjęć zgrzyta mi między zębami jak piasek na plaży. Całkowicie nie zgadzam się ze stosowaniem wyłącznie kategorii „radości”, kiedy chcemy posegregować zdjęcia. Dobra organizacja zdjęć wymaga czegoś więcej.

Nie zgadzam się ze stosowaniem wyłącznie kategorii „radości”, kiedy chcemy posegregować zdjęcia

Nie zgadzam się ze stosowaniem wyłącznie kategorii „radości”, kiedy chcemy posegregować zdjęcia

Rozumiem, dlaczego minimalizm jest tak ważny w Japonii. Zwłaszcza kiedy widzę wielkość tamtejszych mieszkań, czy myślę o religiach i kulturach tam obecnych. Rozumiem też, że w przypadku ubrań czy butów warto kierować się zasadą wzbudzanej przez nie radości. Życie jest przecież zbyt krótkie, żeby męczyć się w rzeczach, które nie przynoszą nam radości. Ale żeby wyrzucać większość zdjęć? Moim zdaniem lepiej rozsądnie posegregować zdjęcia.

Lepiej posegregować zdjęcia rozsądnie

Lepiej rozsądnie posegregować zdjęcia

Jak dobrze posegregować zdjęcia?

Jest tylko jeden sposób na uporządkowanie zdjęć i trzeba temu poświęcić trochę czasu. Należy wyjąć wszystkie zdjęcia z albumów i obejrzeć je po kolei. Jeżeli ktoś twierdzi, że wymaga to za dużo wysiłku, nigdy tak naprawdę nie sortował zdjęć.

Marie Kondo o porządkowaniu zdjęć

I tu zgadzam się z Marie. Zgrupuj wszystkie zdjęcia i odbitkami zajmij się osobno. Zdjęcie po zdjęciu. Porządkowanie zdjęć cyfrowych to trochę inna bajka, zdjęcia na komputerze można uporządkować masowo. Są już dziś programy, które pozwalają mocno usprawnić usuwanie duplikatów i układanie zdjęć w odpowiedniej kolejności. Przeczytasz o tym w moich innych wpisach. Porządkowanie odbitek to jednak nadal proces ręczny. Wymaga czasu, a najlepiej również trochę wiedzy o tych, którzy są na naszych zdjęciach.

Jeśli chcesz mieć zdjęcia uporządkowane w bezpiecznej kolekcji, którą łatwo można przeszukać – skontaktuj się ze mną. Mogę posegregować zdjęcia za Ciebie.

Jak posegregować zdjęcia w 5 etapach

Jak posegregować zdjęcia w 5 etapach

Jak posegregować zdjęcia w 5 etapach

Najpierw ważna uwaga. Jeśli w Twojej kolekcji są zdjęcia i filmy cyfrowe oraz odbitki, najpierw zajmij się plikami cyfrowymi. Są one dużo bardziej narażone na utratę z powodu awarii sprzętu, ataków hakerskich i podobnych wydarzeń. Możesz przeczytać o tym w moim innym wpisie: 6 sposobów na utratę fotografii, czyli po co ci kopia zapasowa zdjęć?

Odbitkom nic się nie stanie przez kolejnych kilka tygodni. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli Twoje odbitki są na strychu lub w piwnicy. Jeśli tak jest u Ciebie, przynieś je do domu i połóż gdzieś na uboczu. Dzięki temu uchronisz je przed nieodwracalnym zniszczeniem w niesprzyjających warunkach. Zajmiemy się nimi później.
Zacznij od plików cyfrowych. 

5 etapów porządkowania zdjęć

  1. Opisz cel

    Twoim ostatecznym celem może być (na przykład) zmniejszenie liczby posiadanych rzeczy, przygotowanie albumu, przygotowanie filmu na rocznicę ślubu albo ułatwienie sobie szukania zdjęć. Zauważ, że każdy z tych celów wymaga trochę innego podejścia i zwrócenia uwagi na inne detale.

  2. Zbierz zdjęcia

    Nie ma sensu porządkować zdjęć po kawałku i ciągle znajdować nowych. Już na początku warto zebrać je wszystkie razem, w jednym miejscu. Dopiero wtedy dowiemy się, ile ich jest i zobaczymy na jakie etapy będzie trzeba podzielić pracę.

  3. Posortuj zdjęcia

    Posegregować zdjęcia pomogą Ci kategorie APKO:
    – A to zdjęcia do albumu
    – P to zdjęcia do pudła na przechowanie
    – K to zdjęcia do kosza
    – O to zdjęcia, opowiadające jakąś historię.
    Więcej na temat tych kategorii dowiesz się na stronie Segregowanie i katalogowanie zdjęć.

  4. Zabezpiecz i zapisz zdjęcia

    Spakuj odbitki w odpowiednie pudła i odłóż je w miejsce, które nie jest narażone na bezpośrednie światło słoneczne ani zbyt duże wahania temperatury i wilgotności. Zabezpiecz zdjęcia cyfrowe i zrób kopię zapasową.

  5. Korzystaj ze zdjęć

    Zdjęcia są po to, żeby się nimi cieszyć – oglądaj je, twórz albumy i rozmawiaj o nich razem z innymi.

Pamiętaj o swojej spuściźnie

W punkcie o sortowaniu zdjęć pokrótce napisałam o metodzie APKO, czyli dzieleniu zdjęć na kategorie. Nie piszę tam jednak nic o radości. Bo czy mogą mi przynieść radość na przykład zdjęcia z pogrzebu mojej prababci? Albo grupowe zdjęcie ze ślubu nieznanej mi osobiście rodziny? No nie bardzo! A czy mam je zamiar wyrzucić? Nigdy w życiu!

Te zdjęcia są moją spuścizną i mam zamiar strzec ich jak oka w głowie. To na nich moja córka może zobaczyć swoją praprababcię, która mojej kuzynce-wegetariance z troską gotowała kurczaka (bo to przecież nie mięso…). Albo prapradziadka, który wracał piechotą kilka miesięcy do domu po tym, jak postanowił nie ewakuować się jednak ze swoim urzędem celnym na wschód we wrześniu 1939 roku. Za tymi zdjęciami stoją historie i to od nas zależy ich ocalenie. Gdyby kilkadziesiąt lat temu ludzie kierowali się wyłącznie zasadą „radości”, nasze rodzinne albumy i archiwa zdjęciowe byłyby całkiem puste!

Istniały wspaniałe społeczeństwa, które nigdy nie używały koła, nie było jednak społeczeństw, które by nie opowiadały historii.

Ursula K. Le Guin

Jak posegregować zdjęcia z radością?

Jak posegregować zdjęcia z radością?

To jak posegregować zdjęcia z radością, Weroniko?

Radością proponuję się kierować dopiero w ostatnim kroku – korzystając ze zdjęć. Niech albumy przynoszą nam radość i wzruszenie. Niech zdjęcia przenoszą nas w dalekie czasy i miejsca.

Stosując tę metodę, będziesz potrzebować zaledwie 5 minut dziennie na to, aby odbyć szczególną podróż.

Marie Kondo o albumach na zdjęcia

I tu znowu całkowicie zgadzam się z Marie Kondo. Takie podróże za pomocą albumów bardzo lubię. Siadam z herbatą jesienią i mogę przypomnieć sobie ciepłe, greckie słońce. Albo w środku lata mogę sobie przypomnieć, jak wspaniale jest być w Alpach i czuć świeży śniegowy sztruks pod nartami. Ostatnio podczas przeglądania zdjęć przypomniałam też sobie o wspaniałej tradycji, którą celebrowałam razem z moim mężem wiele lat. Co roku w okolicy rocznicy naszego ślubu robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie w strojach ślubnych. 

A co Ty o tym myślisz?

Jakie są Twoje kryteria, które stosujesz, kiedy chcesz posegregować zdjęcia? A nawet jeśli porządkowanie jest jeszcze przed Tobą, napisz w komentarzu, jaki cel przyświecałby Tobie, żeby zacząć takie porządki?

A może zobaczymy się na webinarze?

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments