Po co porządkować zdjęcia?

Czy w 2200 roku ktokolwiek będzie mógł dowiedzieć się, jak żyliśmy i co robiliśmy w 2021 roku? Czy zostaną po nas jakieś ślady? Prawdopodobnie kilka dekad naszej historii odejdzie kiedyś w zapomnienie i nie zostanie po nas prawie żaden ślad. Zjawisko to nazywane jest „cyfrowymi wiekami ciemnymi”, a ostrzega przed nim między innymi „ojciec internetu” Vinton Cerf. Przed zapomnieniem może nas jedynie ocalić uporządkowanie i wywołanie zdjęć.

Kilkanaście lat temu zachwyciłam się pojemnością płyt CD i DVD. Kupiłam nagrywarkę, sama zamontowałam ją w obudowie komputera stacjonarnego i zaczęłam na nich zapisywać różne dane. Dość popularna stała się też wtedy usługa digitalizacji zdjęć z klisz fotograficznych. Skorzystałam z tej możliwości i dzięki temu mam dziś łatwy dostęp do zdjęć z czasów przed-cyfrowych.

Pamiętam jednak tę pokusę wyrzucenia zdigitalizowanych klisz, bo przecież płyty CD wydawały się tak nowoczesne i powszechne. Wydawały mi się idealne do przechowywania zdjęć. Szybka podróż w czasie do roku 2023 – moja kilkuletnia córka nie ma pojęcia, czym była dyskietka, a płyty CD kojarzy tylko dlatego, że mam w domu sporą kolekcję płyt z muzyką. Gdyby nie to, w ogóle nie wiedziałaby, czym jest płyta CD, bo w codziennym, pozamuzycznym świecie ten sposób przechowywania danych prawie nie istnieje. Wygląda na to, że płyty CD i DVD już niedługo pójdą w ślady dyskietek i znikną z naszego życia a wraz z nimi zapisane na nich zdjęcia. I przy okazji zapytam – masz w domu jakikolwiek sprzęt, na którym możesz odczytać zdjęcia zapisane na płycie CD/DVD?

Może powiesz – ale ja przechowuję swoje dane bezpiecznie! – na dysku zewnętrznym albo w chmurze. A wiesz, że przewidywana długość życia takiego dysku może być nie dłuższa niż 3-6 lat? Co do przechowywania w chmurze, warto znać zarówno wady i zalety tego rozwiązania. Warto też odróżniać, czym jest synchronizacja a czym jest kopia zapasowa zdjęć w chmurze.

Chmura ma wiele zalet, o których pisać raczej nie trzeba. Co do jej wad, w samym tylko 2020 roku miały miejsce 3 ogromne awarie takich gigantów jak Canon, Google i Adobe. W przypadku Adobe osoby korzystające z ich usług straciły bezpowrotnie zdjęcia i presety, tracąc przy tym nie tylko pieniądze, ale i ogromne ilości danych. Na forum Adobe niektórzy użytkownicy pisali o utracie zdjęć z 2 lat albo o tysiącach straconych zdjęć. Jeśli zainteresował Cię temat synchronizacji zdjęć z usługami w chmurze, zajrzyj do mojego artykułu, w którym opisałam 5 rzeczy,których możesz nie wiedzieć o synchronizacji zdjęć.

Kopia zapasowa zdjęć może ocalić wspomnienia

CYFROWE WIEKI CIEMNE

Vint Cerf – amerykański informatyk, uważany za jednego z ojców Internetu, już kilka lat temu ostrzegał, że dekady, w których obecnie żyjemy, mogą stać się cyfrowymi wiekami ciemnymi. Określenie to nawiązuje do „wieków ciemnych”, czyli okresu od końca V wieku do połowy X wieku. Historycy nazwali tak ten czas między innymi dlatego, że mało o nim wiemy – zachowała się z niego niewielka liczba źródeł pisanych. Wydawałoby się, że teraz mamy mnóstwo magazynów, książek, tysiące zdjęć i innych źródeł, które po nas pozostaną. Niestety nasze czasy mają szansę również wpaść w taką czarną dziurę pamięci. Podczas przemówienia wygłoszonego w ośrodku NASA w 2016 roku Cerf powiedział:

(…) wywołaj zdjęcia, na których Ci zależy, bo wiemy, że odbitki mogą przetrwać przynajmniej 150 lat.

Nie wiemy, jak długo przetrwają zdjęcia w formacie cyfrowym. (…) Mam zdjęcia w formacie TIFF albo GIF, które zapisałem w moim systemie do zarządzania zdjęciami, a teraz (...) ten system ich nie rozpoznaje. (...) drukowanie informacji może być najbardziej niezawodnym sposobem ich ocalenia (…).

Babcia próbuje organizować zdjęcia razem z wnukiem

Najpierw porządkowanie zdjęć a potem wywoływanie

Tylko jak zabrać się za wywoływanie zdjęć i dbanie o nie, jeśli w większości przypadków nasze archiwa zdjęciowe są kompletnie chaotyczne i rozsiane po różnych urządzeniach? Gigabajty zdjęć na telefonach, dyskach, płytach, w chmurze.

Nie ma co się oszukiwać, odgracanie i porządkowanie zdjęć z wielu lat jest niełatwym zadaniem. Pisze o nim nawet japońska guru porządkowania, Marie Kondo, w swojej książce Magia sprzątania. (Chociaż, nawiasem mówiąc, moim zdaniem Marie Kondo się myli).

Odpowiednie posegregowanie zdjęć i ich katalogowanie jest też pierwszym krokiem, moim zdaniem niezbędnym, do ocalenia zdjęć przed zniknięciem.

Jest mnóstwo sposobów na porządkowanie zdjęć. Można wybrać drogę ekstremalnych minimalistów pozbywających się prawie wszystkich zdjęć i pamiątek. Gdzieś pośrodku skali widzę moje miejsce. Regularnie segreguję i porządkuję wszystkie zdjęcia a wywołuję tylko niektóre i tworzę z nich różne albumy na zdjęcia. Są też oczywiście osoby wywołujące mnóstwo zdjęć bez większego planu i przechowujące je w nieuporządkowanych pudłach.

Najważniejsze jest jednak zastanowienie się, dlaczego właściwie chcesz uporządkować zdjęcia? Masz za mało miejsca na zdjęcia cyfrowe albo odbitki? Może nie chcesz, żeby nie został po Tobie żaden ślad? Może nie wiesz, gdzie znaleźć jakieś zdjęcie, które chcesz wywołać? Może chcesz zadbać o przyszłość swoich dzieci – chcesz, żeby mogły kiedyś zobaczyć, jak wyglądało ich dzieciństwo? A może chcesz mieć pewność, że na starość będziesz mieć choć kilka zdjęć z młodości do przejrzenia?

ŹRÓDŁA

  1. Wytrzymałość dysku twardego – najważniejsze informacje [online]. Euro RTV AGD. Dostęp 25.02.2021: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jaka-jest-wytrzymalosc-dysku-twardego-co-warto-wiedziec.bhtml
  2. Michael C.: Avoiding the Digital Dark Age [webinar online]. Dostęp 25.02.2021: https://www.photogenie.com.au/
  3. Forum Adobe Photoshop Family [online]. Dostęp 25.02.2021: https://feedback.photoshop.com/conversations/lightroom-mobile/lightroom-mobile-ios-missing-pictures-presets-and-watermark-data-after-54-update/5f5f46264b561a3d42763bb8
  4. Vint Cerf speaks on Digital Preservation at NASA GSFC [online]. Dostęp 25.02.2021: https://www.youtube.com/watch?v=HOl4GLjboDw
  5. Migration period. Encyclopaedia Britannica [online]. Dostęp 03.03.2021: https://www.britannica.com/event/Dark-Ages
0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments