Dlaczego robisz zdjęcia?

DLACZEGO ROBISZ ZDJĘCIA?

W mojej bańce internetowej coraz częściej natykam się na artykuły na temat wykonywania zdjęć, poprawy warsztatu fotograficznego i informacje, że coraz więcej osób jest przytłoczona liczbą przechowywanych zdjęć. Nie widzę jednak, aby dużo osób zastanawiało się, dlaczego właściwie robimy zdjęcia.

TONIEMY W ZDJĘCIACH

W 2021 roku zdjęcia są na wyciągnięcie ręki – większość modeli telefonów ma wbudowany aparat, z którego można skorzystać w każdej chwili. Osoby mocniej zainteresowane fotografią mają do dyspozycji dodatkowo pewnie jakiś aparat kompaktowy albo nawet lustrzankę czy bezlusterkowca.

Weronika Gasperczyk autorka Banku Wspomnień z aparatem

Zdjęcia i filmy dosłownie wylewają się z naszych telefonów, dysków twardych, komputerów i każdego innego miejsca do przechowywania danych cyfrowych. Organizacja Keypoint Intelligence, na prośbę Mylio, na początku 2020 roku policzyła, że w 2020 ludzie wykonają 1 436 300 000 000 zdjęć, czyli ponad 1,4 biliona zdjęć. A teraz perspektywa – jeśli robiłabym jedno zdjęcie na sekundę to wykonanie takiej ilości zdjęć zajęłoby mi ponad 45 tysięcy lat! W przybliżeniu mówimy o ponad 180 zdjęciach na osobę w ciągu roku. W 2022 będziemy prawdopodobnie przechowywać 9,3 biliona zdjęć [1]. Jestem ciekawa, ile Ty masz zdjęć? Ja właśnie sprawdziłam – kiedy piszę ten tekst jest koniec lutego, a ja mam w folderach przeznaczonych na zdjęcia i filmy z 2021 już 190 plików, a w tym roku nie mieliśmy jeszcze żadnego wydarzenia obfitującego w zdjęcia – urodzin, świąt i tym podobnych.

DLACZEGO ROBIĘ ZDJĘCIA

Pytanie tylko dlaczego właściwie robimy te wszystkie zdjęcia. Dla mnie są one połączeniem wehikułu czasu, który może mnie przenieść w przeszłość z kapsułą ze wspomnieniami, które mają szansę mnie przetrwać. Lubię wracać myślami do moich ulubionych chwil. Otwieram wtedy album albo szukam na dysku odpowiedniego folderu i przeglądam sobie zdjęcia. W ten sposób mogę wrócić do dnia swojego ślubu, do wycieczki do Szkocji, mogę przypomnieć sobie jaki kolor miała woda w tym niesamowitym jeziorze w Turcji albo jak wyglądała moja córka kilka lat temu. Wszystkie te rzeczy mogę łatwo zrobić dlatego, że robię zdjęcia. Ostatnio do moich powodów dołączył jeszcze jeden. Po latach snucia planów o ulepszeniu warsztatu fotograficznego trafiłam na warsztaty fotograficzne u Katarzyny Maczyszyn w Gdańsku. Dzięki nim nauczyłam się, co i jak dokładnie ustawiać na swoim aparacie i co oznaczają poszczególne ustawienia. Dzięki temu moje zdjęcia są dużo lepsze, a ja mogę ćwiczyć dalej i robić coraz lepsze zdjęcia.

DLACZEGO TY ROBISZ ZDJĘCIA

Ciekawa jestem, dlaczego Ty robisz zdjęcia? Czy ktokolwiek zadał Ci kiedyś takie pytanie? Może jest tak, że mieszkasz w innym kraju, z dala od swojej rodziny i to jedyny sposób, żeby dzielić z rodziną albo bliskimi swoimi przeżyciami. A może masz małe dziecko, które rośnie tak niesamowicie szybko, że robienie zdjęć daje szansę na utrwalenie tych fajnych chwil. A może po prostu robisz mnóstwo zdjęć, bo boisz się zapomnieć? Albo właśnie olśniło Cię, że właściwie nie wiesz po co Ci te wszystkie zdjęcia? I czy akurat zdjęcia to najlepszy sposób przechowania wszystkich Twoich wspomnień.

BANK WSPOMNIEŃ ZAMIAST BANKU ZDJĘĆ

Odkąd interesuję się zapisywaniem wspomnień zastanawiam się też, jak to robię. Zdjęcie nie zawsze jest najlepszym sposobem na utrwalenie jakiegoś wspomnienia. Czasami na szybko zapisany opis jakiegoś dnia i emocji z nim związanych albo jakaś narysowana scena będą lepszym rozwiązaniem. Są też takie rzeczy, które lepiej ponownie usłyszeć – plusk wioseł na rzece, dźwięk fałów uderzających w marinie o maszt czy klangor żurawi. Mam takie chwile, w których uruchamiam dyktafon, żeby tak utrwalić jakąś chwilę i tworzę w ten sposób własny Bank Dźwięków, które są dla mnie ważne. Kiedy słucham potem tych ścieżek – natychmiast przenoszę się w tamtą chwilę, którą chciałam zapamiętać. Uporządkowane zdjęcia, zapiski, dźwięki i różne pamiątki tworzą mój Bank Wspomnień. Chciałabym zachęcić i Ciebie do zastanowienia się, czy to coś dla Ciebie. Nawet jeśli daleko Ci teraz do sentymentów, może warto zastanowić się, dlaczego właściwie robisz i przechowujesz zdjęcia? A jeśli są one dla Ciebie ważne, może warto je jakoś uporządkować?

ŹRÓDŁA

1. How Many Photos Will Be Taken in 2020? [online]. Mylio. Dostęp 21.02.2021: https://focus.mylio.com/tech-today/how-many-photos-will-be-taken-in-2020

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments