O TYM, JAK SPÓŹNIŁAM SIĘ NA IMPREZĘ PROJECT LIFE®…
czyli parę słów o tym, jak zbyt długie zastanawianie się nad projektem kreatywnym może całkowicie zmienić otoczenie, w którym będziemy działać.
SPÓŹNIłam się na pewną IMPREZĘ O KILKA… LAT
Informacje o Project Life® docierały do mnie od wielu lat w postaci zdjęć i wpisów z blogów kobiet, które podziwiałam. W podobnym czasie w Polsce o albumach tego typu pisały niebałaganka.pl, designyourlife.pl czy domowa.tv. Oglądałam zdjęcia, albumy, czytałam ich opisy i miałam nadzieję, że kiedyś w końcu ja też będę miała czas na album właśnie w takiej formie. Obserwowałam, jak rozwija się biznes scrapbookingowy w Stanach i jak Ali Edwards rozwija swoje pomysły.
Kiedy w końcu znalazłam na to czas – najpierw ze sporymi przygodami zamówiłam odbitki (wydawało mi się wtedy, że straciłam wszystkie zdjęcia), a potem złożyłam zamówienia na różne materiały i siadłam do tworzenia albumu. Kiedy pojawiały mi się pytania albo chciałam poszukać inspiracji rozejrzałam się wokół siebie i okazało się, że solidnie spóźniłam się na tę imprezę – szał na ten typ albumów w Polsce zmalał, a przynajmniej szum wokół niego. Potem okazało się, że Becky Higgins zaczęła wycofywać się ze swojego flagowego, zastrzeżonego produktu. W tamtym momencie nie wiadomo było właściwie, czy na rynku pozostaną albumy i zestawy kart do nich. No idealny moment, żeby działać z tym projektem. Ech…
Project Life® to WYGODNA METODA REJESTROWANIA WSPOMNIEŃ
Jeśli nie wiesz, czym w ogóle jest Project Life®, pozwól, że krótko wyjaśnię. To jest system organizacji zdjęć i wspomnień stworzony przez Becky Higgins w 2009 roku. Tworząc go, Higgins korzystała ze swojego pomysłu na Project 365 stworzonego dla firmy Creative Keepsakes. Project 365 polegał na wypełnianiu albumu zdjęciami z każdego dnia – zdjęcia były wkładane do koszulek ochronnych, w których można było przechowywać też na przykład kolorowe, ozdobne karty. [1] Powstanie Project Life® było jednym z bardzo ważnych momentów w historii scrapbookingu, ponieważ rozszerzyło grono osób zainteresowanych tym hobby o osoby, do których nie przemawiała tradycyjna idea scrapbookingu – klejenie i ozdabianie. Stworzenie albumu mogło teraz polegać na wywołaniu zdjęć i włożeniu ich do koszulek razem z ozdobnymi kartami kupionymi w zestawie z albumem. [1]
scrapbooking po mojemu
Uparta ze mnie kobieta, więc mimo, że moda na Project Life® ucichła, nie zniechęciłam się. Albumy w formie segregatorów z koszulkami i podejście Ali Edwards kompletnie zmieniły moje postrzeganie rejestrowania wspomnień. Nie myślę już tylko o zdjęciach, które trafią do albumów, ale zapisuję też wspomnienia i opisy sytuacji, w których zdjęcia wykonałam. Moje albumy są teraz skrzyżowaniem albumu na zdjęcia, z pamiętnikiem i miejscem do przechowywania drobiazgów, takich jak obrazki dziecka czy niektóre bilety. Są też moim sposobem na uchronienie moich rodzinnych wspomnień przed cyfrowymi wiekami ciemnymi, przed którymi przestrzega jeden z ojców sukcesu Google – Vint Cerf. (Więcej o tym zjawisku przeczytasz w tym moim artykule.)
Ty też możesz znaleźć w Project Life® coś dla siebie
Mimo mniejszego niż kiedyś zainteresowania tą tematyką, branża nadal działa. Pojawiło się też wiele ciekawych projektantek materiałów w formie cyfrowej, które można wykorzystać w pracy ze zdjęciami w programach graficznych. Można je też po prostu wydrukować i wyciąć. Na rynku jest mnóstwo możliwości, z których można korzystać – jedne droższe, inne tańsze. Pomysłów na albumy jest właściwie tyle, ile twórczyń i twórców. Wystarczy zacząć i sprawdzić, co nam pasuje. Poniżej jest kilka zdjęć moich albumów. Każdy z nich ma inny cel i inny sposób przygotowania. Niektóre mają wydrukowane odbitki, inne są fotoksiążkami, a jeszcze inne to po prostu szkicowniki. Jednak ich nadrzędny cel jest zawsze taki sam – utrwalenie wspomnień.
Mam nadzieję, że zainspiruję Cię do zastanowienia się, jak możesz zacząć rejestrować wspomnienia albo wrócić do tego zwyczaju. Niekoniecznie w formie albumu Project Life® – jest milion innych sposobów, które będę tutaj sukcesywnie pokazywać.
Więcej informacji o porządkowaniu zdjęć znajdziesz na przykład w moim artykule, w którym wyjaśniam, po co porządkować zdjęcia. Z kolei z artykułu Skąd się wziął scrapbooking i co ma wspólnego z albumem na zdjęcia dowiesz się, co wspólnego ze scrapbookingiem ma Mark Twain, Thomas Jefferson i pewna religia.
Przygotowałam również minikurs, który może pomóc Ci postawić pierwszy, mały krok w tworzeniu albumów. Zapisy na kurs Kronika z pandemii są podlinkowane. Możesz też zapisać się poniżej na mój newsletter, w którym dzielę się poradami na temat porządkowania zdjęć i tworzenia albumów.
ŹRÓDŁA
- The Fascinating History Of Scrapbooking. scrapbook.com [online] Dostęp 28.02.2021: https://www.scrapbook.com/articles/history-of-scrapbooking